?

Log in

No account? Create an account
 
 
21 October 2009 @ 10:00 am
*le gasp!*  
OMG GEMINI AWARDS




I don't care about sports/news..so fuck that category. not including it. sorry

"I give a fuck about.." are in bold

Best Achievement in Main Title Design
Kim Jackson, Ron Gervais, Mike McDougall - Flashpoint - Flashpoint Main Title
Sequence


Best Animated Program or Series
Life's a Zoo.tv
(Cuppa Coffee Studios, Teletoon)
Adam Shaheen

Best Children's or Youth Fiction Program or Series
Life with Derek
(Shaftesbury Films Inc.)
Christina Jennings, Daphne Ballon, Jeff Biederman, Suzanne French,
Scott Garvie, Laurie McLarty

Best Children's or Youth Non-Fiction Program or Series
TVO Kids - Mark's Moments (TVO)
Marney Malabar, Daniel Bourre, Pat Ellingson, Mark Sykes

Best Cross Platform Project
CBC News: Ormiston Online (CBC)
Susan Ormiston, Allison Brachman, Karl Delgadillo, Paul Hambelton,
Jeff Wyonch

Best Direction in a Children's or Youth Program or Series
Eleanore Lindo - Degrassi: The Next Generation 8 - Fight the Power

Best Direction in a Reality Program or Series
Daniel Oron - Reality Obsessed - The Ultimate Casting Tape

Best Direction in an Animated Program or Series
George Elliott, Joey So - Rollbots - Training Day

Best Host in a Pre-School, Children's or Youth Program or Series
Araya Mengesha - Mystery Hunters - Mysterious Legends: Ark of the Covenant

Best Individual or Ensemble Performance in an Animated Program or Series
Tajja Isen, Colin Fox, Dwayne Hill, Bruce Hunter, Rick Miller, Adrian Truss - Atomic Betty (3) - Elementary, My Dear Minimus/Great Eggspectations

Best Original Music Score for a Dramatic Program, Mini-Series or TV Movie
Michael Richard Plowman - Impact

Best Original Music Score for a Program or Series
Robert Carli - Murdoch Mysteries - Werewolves

Best Original Music Score for an Animated Program or Series
Michael Richard Plowman - Jibber Jabber - "Race to the Red Planet"/ "Pride of Frankenstein"

Best Performance in a Childrens' or Youth Program or Series
Michael Seater - Life with Derek - Happy New School Year


Best Photography in a Comedy, Variety or Performing Arts Program or Series
Milan Podsedly csc - The Young Romantic

Best Photography in a Dramatic Program or Series
Ousama Rawi - The Tudors - Episode 201

Best Picture Editing in a Comedy, Variety or Performing Arts Program or Series
Robert Swartz - The Young Romantic

Best Picture Editing in a Dramatic Program or Series
Wendy Hallam Martin - The Tudors - Episode 207

Best Pre-School Program or Series
Kids' Canada (CBC)
Phil McCordic, Sid Bobb, Erin Curtin, Nadine Henry, Marie McCann, Patty Sullivan, Jim Taylor

Best Sound in a Comedy, Variety, or Performing Arts Program or Series
John Laing, Christian Cooke, Allan Fung, Tim O'Connell - Billable Hours - Pigeon Lawyer

Best Sound in a Dramatic Program
Paul Williamson, Tom Bjelic, Steve Foster, Allan Fung, John Laing, Steve Moore, Tim O'Connell, Michael Playfair - Everest

Best Sound in a Dramatic Series
Jane Tattersall, Daniel Birch, Yuri Gorbachow, Goro Koyama, Martin Lee, Kirk Lynds, David McCallum, Dale Sheldrake - The Tudors - Episode 210

Best Visual Effects
Lee Wilson, Caleb Ashmore, Matthew Belbin, Sebastien Bergeron, Ken Lee, Lionel Lim, Mladen Miholjcic, Les Quinn, Lisa Sepp-Wilson, Philippe Thibault - Sanctuary - Sanctuary For All P1

Best Writing in a Children's or Youth Program or Series
Steven Westren - My Friend Rabbit - Frog On A Log

Best Achievement in Casting
Marsha Chesley - The Line - Episode 107

Best Achievement in Make-Up
Todd Masters, Leah Ehman, Holland Miller, Brad Proctor, Kyla Rose Tremblay - Stargate Atlantis - Vegas

Best Costume Design
Debra Hanson - Othello, The Tragedy of the Moor

Best Direction in a Comedy Program or Series
Kelly Makin - Less Than Kind - The Daters

Best Direction in a Dramatic Program or Mini-Series
Jerry Ciccoritti - The Terrorist Next Door

Best Direction in a Variety Program or Series
Shelagh O'Brien - Just For Laughs Gala Series - Show 1

Best Individual Performance in a Comedy Program or Series
Debra DiGiovanni - Ha!ifax Comedy Fest 2008 - Episode 3

Best Music, Variety Program or Series
So You Think You Can Dance Canada - Season 1 (Dansetv Production Inc.)
Sandra Faire, Millan Curry-Sharples, Trisa Dayot, Janet Lavack,
Bronwyn Warren


Best Performance by an Actor in a Featured Supporting Role in a
Dramatic Series
Mpho Koaho - Soul - Seducing Spirits

Best Performance by an Actor in a Guest Role, Dramatic Series
Henry Czerny - Flashpoint - First In Line

Best Performance by an Actress in a Featured Supporting Role in a Dramatic Series
Gabrielle Miller - Robson Arms - Season III - Baby? What Baby?

Best Performance by an Actress in a Guest Role, Dramatic Series
Tatiana Maslany - Flashpoint - Planets Aligned


Best Production Design or Art Direction in a Fiction Program or Series
Tom Conroy, Colman Corish - The Tudors - Episode 204

Best Talk Series
The Hour with George Stroumboulopoulos (CBC-The Hour)
Jennifer Dettman, David Freeman, George Stroumboulopoulos

Best TV Movie
Elijah
(Anagram Pictures Inc., Eagle Vision (Manitoba))
Blake Corbet, Gigi Boyd, Kevin Eastwood, Christopher Leeson, Lisa Meeches, Mary Anne Waterhouse

Best Writing in a Dramatic Program or Mini-Series
Blake Corbet - Elijah


Best Writing in a Dramatic Series
Brad Wright - Stargate Atlantis - The Shrine

Earle Grey Award
Eric Peterson


Margaret Collier Award
Barbara Samuels


MORE AWARDS WILL BE HANDED OUT NEXT MONTH WHEN IT AIRS!!

and fuck them for not nominating Corner Gas. FUCK THEM IN THEIR TIGHT LITTLE ASSES!
 
 
Current Mood: gigglygiggly
 
 
 
ophelia_winters: tommy/kimophelia_winters on October 21st, 2009 07:33 pm (UTC)
More awards than these? woah. Thanks for the update! I wouldn't have forgotten about the awards this year if you hadn't posted this.
Also, Flashpoint icon = <3